Powered by Smartsupp

Slovník pojmů

Základní slovník některých pojmů, se kterýma se můžete setkat na těchto stránkách

AkcieAkcie je cenný papír vydaný akciovou společností. Společnost rozdělí svůj základní kapitál na určité množství akcií a ty poté emituje. Investor, který akcii nakoupí, se stává akcionářem a tím pádem i částečným majitelem společnosti. Držba akcie akcionáři přináší právo na podíl na zisku (dividendu) a obvykle i hlasovací právo. Může se tedy podílet na řízení společnosti, účastnit se valných hromad a hlasovat na nich.

S akciemi se obchoduje převážně na burzách, může ale docházet i k soukromým prodejům. Akciová složka je součástí většiny investičních portfolií, samotné zastoupení pak záleží na investičním horizontu a ochotě riskovat. Dlouhodobě přináší akcie vyšší výnosy než bezpečnější formy aktiv (dluhopisy, hotovost...), zároveň jejich cena ale také více kolísá (= vyšší volatilita).

Obecně lze říci, že existují dva hlavní typy akcií – kmenové a prioritní. Častějším případem jsou kmenové akcie, které dávají akcionářům právo na dividendu a hlasování na valných hromadách. V případě prioritních akcií se naopak akcionář mnohdy vzdává hlasovacího práva, obvykle za výměnou za přednostní a často vyšší dividendu. Společnost tím získá možnost navýšit svůj kapitál a zároveň si udrží svůj vliv. (zdroj: Portu)

Bitcoin (BTC) - Je první a nejznámější kryptoměna na světě, která byla vytvořena v roce 2009 osobou (nebo skupinou lidí) pod pseudonymem Satoshi Nakamoto. Bitcoin funguje na decentralizované síti bez centrální autority, což znamená, že ho nespravuje žádná banka, vláda ani jiná centrální instituce.

Blockchain - Je distribuovaná databáze, která zaznamenává transakce napříč sítí mnoha počítačů. Každá transakce je přidána do bloku a tyto bloky jsou navázány na sebe, čímž vytvářejí řetězec bloků – blockchain. Tento systém je transparentní, bezpečný a odolný proti manipulacím.   

CFD je zkratka pro "contract for difference" (v češtině kontrakt pro vyrovnání rozdílů). Jedná se o tzv. derivát, což znamená, že cena CFD je odvozena od určitého podkladového aktiva. Deriváty jsou vysoce spekulativní nástroje, které umožňují velké zisky s malými kapitálovými investicemi, ale jsou také spojeny s vysokou mírou rizika a mohou vést k vysokým ztrátám. Proto by s nimi měli obchodovat pouze profesionální obchodníci.

V případě obchodování CFD je nutné podotknout, že se převážně neobchodují na burze, ale obchodují se OTC (over-the-counter = mimoburzovně). To znamená, že obchod není realizovaný přímo na burze. Obchodník tedy nekupuje přímo podkladové aktivum, jako je v případě akcií, ale pouze smlouvu o rozdílu z ceny podkladového aktiva. To znamená, že se dvě strany dohodnou na vyrovnání rozdílu z ceny podkladového aktiva. Při obchodování s CFD je třeba složit pouze kauci ve formě tzv. marže. Kapitálové výdaje při obchodování s CFD jsou proto mnohem nižší než při přímém nákupu podkladového aktiva. Obchodování s pákou nabízí mnohem vyšší zisky. V závislosti na zprostředkovateli je tato páka pevná nebo variabilní.

Obchodování s CFD však zahrnuje pro investory i obrovská rizika, protože pákový efekt funguje v obou směrech. I malá změna ceny podkladového aktiva tak může vést k obrovským ztrátám, čemuž by investoři měli přizpůsobit velikost pozice. Tržní cena CFD se může lišit od skutečných cen na burze. Alternativou je broker, který nabízí DMA (Direct Market Access) ceny (zdroj: Lynx)

DIP - Dlouhodobý Investiční Produkt nový "investiční produkt/finanční nástroj" zavedený Českou republikou od 1. ledna 2024 (zákon č. 462/2023 Sb.), pro zvýšení motivace Čechů k investování na důchody. Oproti penzíjnímu spoření (nezaniká) nabízí o něco volnější ruku kde sve peníze investovat na důchod. Tento produkt je alternativou k penzijnímu spoření a soukromému životní pojištění. Nicméně lze kombinovat i s oběma produkty. 

Hlavními výhodami jsou

1) Potencionálně vyšší zhodnocení - pamatujte čím vyšší je potencionální zhodnocení, tím vyšší bývá i potencionální riziko ztrát => možnost investování do akcií, ETF, podílové fondy

2) Sleva na dani - vklady si lze odečíst ze základu daně (zaměstnanec i OSVČ) a to až do výše 48 000 Kč.  Při investování 48 000 Kč se ušetří na dani 7 200 Kč. POZOR: Tento limit se počítá jako celkový limit pro penzijní spoření, investiční životní pojištění (IŽP) a DIP.

3) Stále možný příspěvek od zaměstnavatele - zaměstnavatel může přispět až do výše 50 000 Kč/rok/1 osoba obdobně jako u penzijka, IŽP neplatí žádné odvody a celková maximální částka se počítá na všechny tři produkty (penzijko, IŽP, DIP), zaměstnanec neodvádí daň ani pojistné z daného příspěvku

Podmínky DIPu? Nutnost mít produkt minimálně na 10 let a nejdříve vybrat až po 60 letech. Pokud dojde k porušení, musí se doplatit daň nazpět a to až deset let zpět.

PRO VIDEO o DIP, klikněte zde - Co to je DIP?

Decentralizace (decentralizovaná) - Příkladem centralizace je moc stažená na jedno místě -  v práci by to znamenalo, že Váš zaměstnavatel má kompletní moc nad Vaším zaměstnáním - kdykoliv Vás může vyhodit, vláda nad Vámi a Vašími penězi - zítra zvýší daně na 100% a o vše příjdete, banka nad Vašími úspory. Decentralizace je, že budete pracovat pro více zaměstnavatelů, ve více zemích a peníze budete mít uložené ve více bankách a ve více zemích.  

ESGESG (Environmental Social, and Governance) report poskytuje informace o společenské odpovědnosti firem a její politiky udržitelnosti k životnímu prostředí. Tj. aby jejich aktivity omezili negativní vlivy na životní prostředí, ale i samotné výrobky používali technologicky udržitelné procesy a případně používali materiály, které jsou recyklovatelné a/nebo používají například obaly z recyklovatelných plastů. Pojem se začal používat od roku 2004 a v dnešní době se stává stále klíčovějším faktorem nejen pro samotné firmy, ale i pro investiční prostředí, tj. jak pro banky, tak i pro investory samotné. Defacto by se dalo říci, že investice do firem, které dodržují a nebo se zaměřují stále více na ESG faktory, jsou pro investory stále více lákavější z důvodu jejich většího společenského přínosu v odvětví, kterému se věnují. POZOR neplést s greenwashingem.

Etherum - Platforma pro tvorbu decentralizovaných aplikací, která zahrnuje svou vlastní měnu, Ether (ETH) - kryptoměnaEthereum bylo navrženo v roce 2013 programátorem Vitalikem Buterinem a spuštěno v roce 2015.

Ether (ETH) - kryptoměna  platformy Ethereum. Používá se k placení transakčních poplatků a výpočetního výkonu potřebného k provozu chytrých kontraktů a aplikací na blockchainu Etherea. Zatímco Bitcoin je často považován za "digitální zlato", Ether je vnímán jako "palivo" pro Ethereum platformu.

ETFETF (Exchange Traded Funds) jsou finanční nástroje, které jsou v posledních letech mezi investory stále oblíbenější. Jedná se o cenné papíry, které mohou zahrnovat několik různých typů nástrojů: od akcií přes indexy až po komodity. Hlavním faktorem, který ETF odlišuje od běžných investičních fondů, je to, že je lze nakupovat a prodávat na burze cenných papírů stejným způsobem jako běžné akcie.

FOMO - fear of missing out (strach z promeškání něčeho) - obava z toho, že pokud neprovedu danou akci nyní, může být již pozdě. Někdy využívané jako manipulativní technika, kdy je někdo tlačen do kouta, aby to koupil nyní, nebo již daná příležitost nebude - akcie rostou teď, rychle nakupte, odpočítávání při slevových akcích, apod.

Greenwashing - pojem, který by se dal charakterizovat zjednodušeně způsobem, že více mluvíme, nežli jednáme. U firem z pohledu například nekonečného marketingu, jak jsou tzv. environmentally friendly (přátelské k životnímu prostředí), ale ve skutečnosti není žádná snaha snížit jejich zátěž na životní prostředí apod. Například skrz investování do účinnějších procesů, minimalizace velikosti obalů ajiné. U jednotlivců by se to dalo popsat způsobem káži vodu, pijí víno. Například odmítnutí recyklace odpadků na sklo, papír, směs, apod. 

Kryptoměnaje digitální nebo virtuální měna, která využívá kryptografii pro zajištění bezpečnosti transakcí. Na rozdíl od tradičních měn, jako jsou dolary nebo eura, kryptoměny nejsou spravovány žádnou centrální autoritou, jako je vláda nebo banka. Místo toho fungují na decentralizovaných sítích, obvykle založených na technologii blockchain. 

Příklady populárních kryptoměn jsou bitcoin, etherum, solana, a jiné.

Kryptoměny mohou být používány jako platební prostředek, ale mnoho lidí je také považuje za investiční aktiva. Vzhledem k jejich volatilitě (rychlé změny hodnoty) mohou kryptoměny přinášet značné zisky, ale i velká rizika. 

KYC - know your customer (poznej svého zákazníka) -  povinný ověřovací proces vyžadovaný zejména po bankovních a investičních institucích, aby se zamezilo praní špinavých peněz a instituce věděla kdo je ve skutečnosti jejich zákazník. Jde o ověření druhé strany, že se jedná o osobu, za kterou se vydává. Výhodou tohoto systému je, že zákazník i insituce se nemusejí ani osobně setkat a tím celý proces registrace výrazně urychlit.

Základní ověření - ověřovací smska a ověřovací email - zde se nejedná o skutečné KYC, jelikož se zde pouze ověří, že jste majitelem uvedeného čísla/emailu

Pokročilé KYC - druhá strana požaduje nahrání občanského průkazu (OP), druhého dokladu a v případě finančních transakcí bankovní potvrzení, že jste majitel daného účtu - musí být shoda adresy na OP a na bankovním potvrzení

Vysoce pokročilé KYC - k dokladům se požaduje ověření totožnosti (majitele), ještě spuštěním kamery na počítači a zobrazení se v dané kameře pomoci pohybu obličeje, případně nahrání vlastního selfie.

Reverzní KYC - pro ověření správnosti údajů se požaduje zaslat minimální platba (např. 1 Kč. 1 EUR, apod.) na požadovaný účet. Zde se předpokládá, že zákazník byl už ověřen u dané bankovní instituce.

LTV - loan-to-value - je to poměr mezi půjčkou/úvěrem/hypotekou a hodnotou nemovitosti, na kterou je uvedená půjčka/úvěr/hypotéka poskytnuta. Pokud je LTV 80%, tak při hodnotě nemovitosti 1 000 000 Kč, je poskytnutá půjčka ve výši 800 000 Kč.

P2P - peer-to-peer půjčka - jedná se o nebankovní půjčku kdy si lze půjčit peníze od takzvaných P2P platforem - nebankovní institut. Kdy danou P2P platformou se prověří žadatelová bonita (schopnost splácet) a řídí celý proces - jak půjčení peněz, tak následné splácení. Výhodou oproti bankovní instituci je zpravidla rychlejší schvalovací proce než u samotných bank. Nevýhodou někdy býva maximální výše půjčky, záleží na žadatelové bonitě, schopnosti ručit apod. a také zpravidla o něco vyšší úrok/celkové náklady než u samotné banky. 

p.a. - per annum - za rok - v investičním světě se tato zkratka používá pro informaci jaký úrok se bude platit za rok nebo co dostane investor za roční období z investované částky (jistina). Pokud investor složí jistinu ve výši 100 000 Kč a očekávaný výnos je 12% p.a. znamená to, že za rok by měl dostat navíc ke své jistině hodnotu 12 000 Kč (jistina x úrok)

p.m. - per month - za měsíc - v investičním světě se tato zkratka používá pro informaci jaký úrok se bude platit za měsíc nebo co dostane investor za měsíční období z investované částky (jistina). Pokud investor složí jistinu ve výši 100 000 Kč a očekávaný výnos je 3% p.m. znamená to, že za měsíc by měl dostat navíc ke své jistině hodnotu 3 000 Kč (jistina x úrok) a hodnota úroku p.a. by byla v takovém případě 36% (12 x 3%).

Solana - je vysoce výkonná blockchainová platforma navržená pro škálovatelné decentralizované aplikace (dApps) a kryptoměny. Byla spuštěna v roce 2020 a jejím hlavním cílem je poskytnout rychlou, bezpečnou a decentralizovanou infrastrukturu, která by byla schopná zvládnout velký objem transakcí za nízké náklady. Solana si získala pozornost jako konkurence pro platformy jako Ethereum, protože řeší problémy s pomalými transakcemi a vysokými poplatky, které trápí některé starší blockchainy. Sol je nativní kryptoměna Solana blockchainu.

Sol (SOL) - je nativní kryptoměna Solana blockchainu. Používá se k placení transakčních poplatků, stakingu a k zabezpečení sítě. SOL také funguje jako "palivo" pro chytré kontrakty a dApps běžící na Solaně, podobně jako Ether na Ethereu